Driver Ashan Silva and rider Sangeeth Sooriyage clocked the best timings in cars and motorbikes respectively, to emerge champions at the 24th Eliyakankda Hill Climb event held at Brown Hills in Matara on Sunday.

Ashan Silva, driving a Mitsubishi Evolution IX, clocked 32.428 seconds in the SLGT 3500cc Supercars event to record the fastest time for cars as well as the fastest time at the 24th annual Hill Climb while Sangeeth Suriyage, riding a Yamaha YZ clocked 33.752 seconds in the Group SM Super Motord Open event to set a new course record in motorbikes.

Best Driver, Ashan was a mere .006 seconds behind the Eliyakanda course record of 32.422 seconds held by Dilan Senevirathne since 2018.

Seneviratne, the all-time record holder could not complete in the event this year due to a technical failure in his machine, which he uses in the SLF up to 1665cc Modified Formula.

In the Group SM Super Motord Open event both Sangeeth and second placed Aaron Gunawardena bettered the previous record.

Previous title holder of the Best Rider, Dushan Mudalige, who won it back-to-back in 2018 and 2019 clocked 34.47 seconds as his best timing, but was able to win the SM up to 250cc Super Motard event.

Brothers Jaden and Aaron Gunawardena of international racing repute, sons of Shane Gunawardena, an ace rider in his prime, who were taking part in a hill climb for the first time made the podium in almost all events they had entered.

Jaden won two events while Aaron was placed second in four events.

Maheel Pavithra recorded a hat-trick of wins while Stephan Fernando made it to the podium on four occasions winning two events and being placed second and third in two more.

Over 200 entries were received for the 15 car and 15 motorbike events on the 600metre long hill climb track.

EVENT 1: SL-N FORD LASER/MAZDA 323 up to 1500cc

1: Rajith Uluwita (Ford Laser) 39.57secs

2: Mihan Peiris (Mazda Familia) 41.03secs

3: Mahesh Kodagoda (Mazda Familia) 41.59secs

 

EVENT 2: FORMULA McLARENS 1300cc EFI

1: Chandima Gunerathne (Formula McLaren EFI) 37.70secs

2: Ryan Gray (Formula McLaren EFI) 40.23secs

3: Mevan Peiris (Formula McLaren EFI) 45.13secs

 

EVENT 3: FORMULA CARS up to 1600cc (FORD FORMULA)

Not Run

 

EVENT 4: FORMLA CARS MODIFIED up to 1665cc

1: Nadeera Jinasena (Formula McLaren EFI) 35.38cc

2: Chandima Gunerathne (Formula McLaren EFI) 39.72cc

 

EVENT 5: GROUP T&J OPEN FOR DIESEL AND PETROL

1: Dr. Sanjaya Sedara Senarath (Mitsubishi Pajero) 39.49secs

2: Cassim Wahab ( Mitsubishi Pajero) 47.38secs

 

EVENT 6: GROUP A 1000cc

1: Chamika Ranathunga (Nissan March) 38.07secs

2: Dilanka Wijessoriya (Nissan March) 38.17secs

3: Dilupa Palliyaguru (Nissan March) 38.65cc

 

EVENT 7: MINI 7 (ONE MAKE)

1: Sandaru Weerasinghe (Austin Mini) 38.07secs

2: Neel Weerasinghe (Austin Mini) 40.81secs

3: Namal Silva (Austin Mini) 41.46secs

 

EVENT 8: SLH CARS up to 1615cc

1: Randika Niroshan (Honda Civic) 35.19secs

2: Irfan Fuad (Honda Civic) 35.99secs

3: Ayesh Bandara (Honda EK9) 37.05secs

 

EVENT 9: SUBARU LEGACY

1: Shiran Dole (Subaru Legacy) 37.99secs

2: Menaka Sandaruwan (Subaru Legacy) 38.58secs

3: Kishan Senarathne (Subaru Legacy) 44.57secs

 

EVENT 10: MINI up to 1275cc (ONE MAKE)

1: Chanaka Rathnayaka (Austin Mini) 40.37secs

2: Suranjan Dabare (Morris Mini) 41.00secs

3: Sandharu Weerasinghe (Autoback Mini) 41.44secs

 

EVENT 11: SL GT up to 3500cc

1: Ashan Silva (Mitsubishi Evolution IX) 32.428secs

2: Tyron Hendavitharana (Mitsubishi Evolution) 34 99secs

3: Manish Goonathilake (Mitsubishi Evolution) 36.53secs

 

EVENT 12: NISSAN MARCH 1000cc

1: M.M.A. Jayanith (Nissan March) 40.38secs

2: Nirosh Jeewantha (Nissan March) 40.94secs

3: Adeesha Kithwith (Nissan March) 42.03secs

 

EVENT 13: DL-E FORD LASER/MAZDA 323 up to 1300cc

1: Chamath Palliyaguru (Ford Laser) 40.69secs

2: Rashitha Pasan (Ford Laser) 40.90secs

3: Nishantha Dunuwila (Ford Laser) 41.52secs

 

EVENT 14: GROUP D CARS up to 1500cc

1: Imran Yakoob (Suzuki Cultus) 39.00secs

2: Chamika Ranathunga (Nissan March) 39.63secs

3: Dilanka Wijesooriya 40.02secs

 

EVENT 15: DIESEL CARS OPEN (CLUB EVENT)

1: Dilupa Palliyaguru (Toyota Camry) 44.82secs

2: Ranga Biyawala (Toyota Starlet) 46.14secs

3: Udara Palliyaguru (Toyota Camry) 48.01secs

 

EVENT 16: SOUTHERN NOVICES (CLUB EVENT)

1: Kumudith Wanigasekera (Ford Laser) 45.52secs

2: Nadun Uluwita (Ford Laser) 45.59secs

3: Sandharu Deerasekera (Mazda Familia) 46.72secs

 

EVENT 17: GROUP O – STANDARD MOTORCYCLES over 100cc up to 125cc 4T (FORCES)

1: A.N. Lakmal 44.05secs

2: Dilum Disanayake (Honda JX) 46.54secs

3: Supun Danushka (Honda JX) 47.20secs

 

EVENT 18: GROUP O – STANDARD MOTORCYCLES over 100cc up to 125cc 4T

1: Maheel Pavithra (Honda JX) 41.81secs

2: Dilan Rathnayaka (Honda JX) 42.57secs

3: Supun Danushka (Honda JX) 43 48secs

 

EVENT 19: GROUP O OPEN MOTORCYCLES 160cc 4T

1: Stephan Fernando (Honda CBR) 38.23secs

2: Vinula Pathirage (Honda CBR) 38.80secs

3: Janaka Dinesh (Honda CBR) 38.92secs

 

EVENT 20: GROUP M STANDARD MODIFIED MOTORCYCLES over 100cc up to 125cc 2T

1: Stephan Fernando (Yamaha TZR) 37.67secs

2: Ganeshan Wijekumar (Yamaha TZR) 38.46secs

3: Rusith Chamika (Yamaha TZR) 40 16secs

 

EVENT 21: GROUP M MODIFIED MOTORCYCLES 250cc SUPPORTERS 4T

1: Janaka Dinesh (Honda CBR) 36.56secs

2: Stephan Fernando (Honda CBR) 36.63secs

3: Nipun Dilanka (Honda CBR) 37.54secs

 

EVENT 22: GROUP M MODIFIED MOTORCYCLES 600cc SUPER SPORT

1: Jaden Gunawardena (Honda CBR) 35.58secs

2: Aaron Gunawardena (Honda CBR) 35.875secs

3: Stephan Fernando (Kawazaki ZX6RR) 38.17secs

 

EVENT 23: GROUP M MODIFIED MOTORCYCLES OVER 900cc up to 1000cc 4T

1: Jaden Gunawardena (Honda CBR) 34.44secs

2: Aaron Gunawardena (Honda CBR) 34.89secs

3: Reza Odayar (BMW HP4) 35.49secs

 

EVENT 24: GROUP M STREET MOTORD 250cc 4T (CLUB EVENT)

1: Maheel Pavithra (Kawasaki Tracker ) 36.82secs

2: Supun Suraj (Kawasaki Tracker) 37.74secs

3: Umesh Gunawardena (Yamaha WRF) 38.11secs

 

EVENT 25: GROUP M – 2T OPEN

1: Sarath Kumarasinghe (Honda CRM) 40.19secs

2: Shane de Silva (Honda CRM) 40.25secs

3: Jayampathi Dissanayaka (Huskwana KH) 41.77secs

 

EVENT 26: GROUP M SPORTS TOURING MOTORCYCLES

1: Shashika Sandaruwan ((KTM Super Duke) 38.15secs

2: Supun Suraj (Honda Hornet) 38.41secs

3: P.A.S. Prasanna (Honda Hornet) 41.38secs

 

EVENT 27: GROUP M KAWASAKI TRACKER 250cc (ONE MAKE)

1: Maheel Pavithra (Kawasaki Tracker) 36.06secs

2: Supun Suraj (Kawasaki Tracker) 37.03secs

3: Udara Chandimal (Kawasaki Tracker) 38.13secs

 

EVENT 28: GROUP M ONE MAKE MOTORCYCLE YAMAHA FZ 160

1: P.K. Phillip 40.59secs

2 : Tharindu Kodikara 40.70secs

3: Maheel Pavithra 41.77secs

 

EVENT 29: GROUP M AUTOMATIC TRANSMISSION SCOOTER over 90cc up to 115cc

1: Madushan Buddika (Yamaha Ray ZR) 46.04secs

2: Mevan Bulathwatte (Honda Dio) 46.91secs

3: Maheel Pavithra 47.63secs

 

EVENT 30: GROUP M YAMAHA R15 ONE MAKE

Not Run

 

EVENT 31: GROUP SM SUPERMOTARD 250cc 4T

1: Dushan Mudaluge (Honda  CRF) 34.47secs

2: Aaron Gunawardena (Yamaha YZF) 34.82secs

3: Reza Odayar (Suzuki RMZ) 35.29secs

 

EVENT 32: GROUP SM SUPER MOTARD OPEN

1: Sangeeth Suriyage ((Yamaha YZ) 33.75secs

2: Aaron Gunawardena (Husaberg) 34.27secs

3: Jaden Gunawardena (Husaberg) 34.72secs